piątek, 5 marca 2010

The Very Best

Sukcesy gwiazd o afrykańskich korzeniach (M.I.A.), udane kolaboracje europejskich producentów z afrykańskimi wokalistami (Buraka Som Sistema) i w końcu ogromna popularność gatunku UK Funky, świadczą o swoistym renesansie afro beatu. O tym że artśyci coraz odważniej bawią się tą konwencją świadczyć może pojawienie się na scenie projektu The Very Best.


W skład grupy wchodzi pochodzący z Malawi wokalista Esau Mwamwaya oraz londyński duet producencki Radioclit. Orginalność "Najlepszych" polega na wzięciu na warsztat potencjalnie mocno przypałowego gatunku jakim jest afro pop, kojarzony zwykle z banalnymi wokalami i fatalnie brzmiącymi syntezatorami (Afric Simone forever!). Jednak klasa producentów i bezpretensjonalność wokalisty sprawiają, że The Very Best bliżej do artystów niezależnych niż do popowych prób zmierzenia się z tematem przez twórców pokroju Deep Forest (przyznaje - swego czasu namiętnie słuchałem). Tak więc są steel drumy ale akustyczne, są naiwne melodie ale w ciekawych aranżach i na intrygująco złamanych harmoniach. Wszystko to sprawia, że mamy wrażenie obcowania ze stylowo odświerzoną muzyką etniczną, a nie klubową muzyką z etnicznymi akcentami. Moim zdaniem zarówno koncept jak i wykonanie jak najbardziej w pytke :)

TUTAJ obejrzycie tytułowy numer z wydanego pod koniec zeszłego roku albumu Warm Heart of Africa z gościnnym udziałem wokalisty Vampire Weekend - Ezry Koeniga.


Poniżej drumowy remiks utworu Julia autorstwa B-complex:


A na koniec sprawdźcie co The Very Best zrobili z chyba najbardziej opiewanym remiksem zeszłego roku, czyli Florence + The Machine "You got the love" autorswa The xx. Do posłuchania na stronie XLR8R magazine TUTAJ.

pozdro
cziken

Brak komentarzy: